SMF: Society for Mindful Facilitators
MFT: Mindful Facilitátorok Társasága
magyarul-Teremtő terek Facilitátorainak Társasága
megalakult 2017-ben a SoL Hu támogatásával.
honlap itt
Teremtő Tér= Mindful Space, ahol a facilitátor képes a résztvevők számára módszertani és tudati tereket kialkítani úgy, hogy ott a lehető legtöbb, tudott és nem tudott tudás-bölcsesség és együttérzés mentén bontakozzanak ki a felismerések, a döntések és a cselekvési tervek.
Előzmények
1992-94,
MIT Sloan School of management
Dialogue Facilitators’ Project – Ruzsa Ágota
1995-96 Első bohmi Dialógus csoport
1995 Open Space a szervezetekben
1998. The World cafe az 1. SoL Hu találkozón
stb.stb.
2006-2007.
I.Dialógus Facilitátor kiképző
2004. Tanuló szervezetek a fenntarthatóságért, peter Senge-László Ervin konferencia
2007. SoL Hungary hivatalos önálló szervezet
2011. Art of Hosting in Hungary
2012-2015. AoH-Dialógus alapképzések, benne kiemelteen TWC képzés Juanita Brown támogatásában
2014. Az első Gyógyító dialógusok
2015-2016.
Társadalmi gyógyítás-Történelmi sebek a jelen tudatában
2017. Magyar Facilitátorok Társasága
————————————————————-
Magyarország, 2014. március. A közös múlt tudatalattijából egyre jönnek és jönnek elő a ki nem beszélt érzések, gondolatok. Hiányzik az értelmes párbeszéd, hiányzik
az egymásra figyelő dialógus – meggyőződések vannak és sztreotípiák, címkézés és indulatokkal teli egymásra mutogatás, reménytelenség és kiábrándultság. Miközben generációk történetei, fájdalmai várnak kibeszélésre és feloldásra, szinte mindenki csak önmagára figyel.
A fenti diagnózis vezetett minket a World Café típusú térteremtő dialógusok megszervezéséhez. Ez egy világszerte ismert és sikeres módszer az együttgondolkodás és beszélgetés levezetésére. Nekünk, magyaroknak a módszer már csak azért sem lehet idegen, mert nagy hagyománya van a budapesti kávéházaknak, ahol a boldog békeidőkben éjszakába nyúlóan cseréltek eszmét írók, művészek, gondolkodók. Karinthy, Kosztolányi, Babits kávéházai ma már nem, vagy nem ezen a néven léteznek, de a lényeg – a gondolatok, az érzések megosztására, a megértésre való igény – nem veszett el.
Egyfajta szabad, nyitott, előítéletmentes kávéházi dialógus újrateremtésére teszünk tehát kísérletet. A résztvevők száma 10-től tízezerig terjedhet, akik 4 fős asztaloknál ülnek. A beszélgetés néhány előre kigondolt kérdés mentén, előre meghatározott forgatókönyv szerint zajlik. A Café-beszélgetések egyik sajátossága, hogy mozoghatunk az asztalok között és új emberekkel találkozhatunk. Az asztaltársaságok egy kérdésről 20-30 percig beszélgetnek, aztán az asztalgazda kivételével a többiek új asztalokhoz mennek. Ott röviden megosztják egymással a korábbi kör észrevételeit, majd az új kérdéssel folytatják a közös gondolkodást, nézőpontot változtatnak, így könnyen gazdagodhatnak új és meglepő meglátásokkal.
Korábbi események
- 2014. március 29-én szombaton 14.00 és 18.00 között szerveztük az Apacuka kávéházban (Budapest, VI. Nagymező u. 34-36.).
- Május 14. Holdudvar, Margitsziget
- Június 4. TWC könyv és dialógus,
Ebben az általunk teremtett elfogadó és megértő térben nézünk rá a magyar múltra és jelenre, mondjuk el és tárjuk fel személyes történeteinket, fájdalmainkat és vágyainkat.
Keressük, hogy
– Mi az, ami közös bennünk, ami minket összeköt a különböző hátterek ellenére is?
– Miből meríthetünk a megújuláshoz?
– Milyen személyes és közösségi erőforrások vezetnek át bennünket egy fenntartható és alkotókedvet és életörömöt biztosító jövőbe?
– Oly sokan beszélnek ebben az évben az elmúlt 100 és 70 és 25 évről. Vajon mi köti össze őket? Vajon tudunk és akarunk-e változni?
Nem azt keressük, hogy kié az igazság, hogy kinek nagyobb a fájdalma. Célunk, hogy, ami a múltból fogva tart, azt letegyük végre.
Szándékunk szerint a WorldCafé Dialógusok következő állomása valamikor április végén, kora májusban és a szabadban lesz. Remélt célunk, hogy júniusban, a Jóakarat napja alkalmából már a Hősök terét töltjük meg közös, társadalmi átalakulást támogató dialógusunkkal. Ami a lelkünkben és szívünkben van, azt tudjuk megosztani. S tudjuk elengedni, ami a múltból fogva tart, hogy letegyük végre a múlt batyuit.
A programot támogató társ-szervezetek és térteremtő facilitátorok alkotó és teremtő munkáját számos önkéntes felajánlással együtt tudjuk csak megvalósítani.
Szeretettel,
Ruzsa Ágota, Franczia Ágnes, Móricz Emese, Vándor Ágnes,Galambvári Gabriella
The World Café könyv magyar nyelvű kiadása iránt itt lehet érdeklődni.